شیشه های ضد گلوله:

مواد مورد استفاده شیشه ضد گلوله اغلب لایه های پلی کربناتی است که بین شیشه ها قرار می گیرد. به این عمل لمینت کردن می گویند. لایه های پلی کربنات مقاومت و انعطاف پذیری قابل توجهی به شیشه می بخشند. برخی از موادی که بین دو شیشه قرار می گیرند عبارتند از : Armormax، Makroclear ، Cyrolon ، Lexan و Tiffak. ضخامت شیشه های ضد گلوله بین 7 تا 75 میلی متر می باشد.

هنگامی که گلوله شلیک شده به سطح شیشه ضد گلوله برخورد می کند، لایه شیشه بیرونی سوراخ می شود اما لایه پلی کربناتی داخلی انرژی گلوله را جذب می کند و فشار آن را پخش می کند و بنابراین گلوله قادر به خارج شدن از آخرین لایه نمی باشد. یعنی نمی تواند شیشه را بشکافد و به هدف پشت آن اصابت کند.

برخی از شرکت ها محصولی را با عنوان ” شیشه های ضد گلوله یک طرفه” تولید نموده اند. این محصول طوری طراحی شده است از ورود گلوله جلوگیری می کند اما همزمان امکان تیراندازی از داخل به بیرون جهت دفع مهاجمین وجود دارد.

هنگامی که گلوله شلیک شده به سطح شیشه ضد گلوله برخورد می کند، لایه شیشه بیرونی سوراخ می شود اما لایه پلی کربناتی داخلی انرژی گلوله را جذب می کند و فشار آن را پخش می کند و بنابراین گلوله قادر به خارج شدن از آخرین لایه نمی باشد. یعنی نمی تواند شیشه را بشکافد و به هدف پشت آن اصابت کند.

شیشه های ضد گلوله مقاوم در برابر گلوله سلاح ­های سبک کمری و سلاح های ضد زره، سطح بالایی از امنیت را در شیشه فراهم مینماید. این نوع شیشه­ ها شامل چند لایه شیشه معدنی و شیشه آلی است که توسط میان لایه­ های پلیمری به صورت غیر متقارن با هم لمینیت می­شوند و طراحی آنها به گونه­ ای است که بتواند ضربه و انرژی زیاد گلوله را جذب کرده، و گلوله را در ساختار خود محبوس می نماید و مانع از عبور گلوله به سمت دیگر می­شود.

ويژگيها:   

قابلیت طراحی و تولید بر اساس سطوح مختلف تهدید BR1 تا BR7  از استاندارد EN1063

امكان محافظت لبه هاي شيشه جهت افزايش طول عمر شيشه در شرايط آب و هوايي مرطوب

بيشترين ميزان عبور نور و كمترين ميزان انحراف

امكان طراحي و ساخت در ابعاد و اشكال مختلف

برای آشنایی با استانداردها و سطوح تهدید میتوانید با مراجعه به این سایت اطلاعات فنی در این زمینه کسب نمایید.لازم به ذکر است که اطلاعات موجود در این سایت بر اساس استانداردهای تعریف شده انواع شیشه های ضد هجوم و ضد گلوله برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا میباشد که اجرای آنها با توجه به امنیت جانی و مالی شهروندان اروپا در زمینه ساختمان الزامی میباشد.

استفاده در كاربرد هاي ساختماني:

امکان تولید شیشه ضد گلوله با استفاده ازشیشه های کریستالی بسیار شفاف جهت طلا فروشی ها و صرافیها

امكان استفاده از شيشه هاي مختلف با رنگها و مشخصات متنوع در كاربردهاي ساختماني

امكان ساخت و نصب برروي فريم هاي مختلف

ديد عالي و بدون انحراف

شیشه های ضد هجوم

شیشه های ضد هجوم ، شیشه های مقاوم در برابر ضربات پیاپی و متوالی ، برای مقابله با افراد مهاجم و مجهز به تجهیزات تخریب کننده، مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع شیشه ها آنچه مهم است زمان یا تعداد ضربه های لازم برای ایجاد شکاف در ساختار شیشه جهت عبور فرد ، اسلحه یا پرتاب نارنجک می باشد.